Jak mieszkać z alergikiem ?

by - 20:47:00Dom bez kurzu oczywiście nie istnieje. Rodzice alergików starają się sprzątać jak najczęściej jednak alergenu nie tak łatwo się pozbyć. Najważniejsze, żeby sprzątanie było skuteczne i przynosiło korzyści.


Alergie w obecnym świecie są wszechobecne, każdy znajdzie wśród swojej rodziny lub w najbliższym otoczeniu osobę z jakimś uczuleniem. Najczęstszym z nich jest alergia na kurz. Czy można całkowicie pozbyć się tego alergenu z naszego domu? Całkowita eliminacja kurzu niestety nie jest możliwa, ale podczas codziennego sprzątania warto stosować się do kulki zasadniczych wskazówek. Możemy dzięki nim uniknąć przykrych i uciążliwych objawów alergii jakimi są: wodnisty katar, uczucie zatkanego nosa, napadami kaszlu, zapaleniem spojówek, a nawet zmiany skórne.Kurz i roztocza najchętniej gnieżdżą się w tapicerowanych meblach, dywanach, zasłonach, materacach, poduszkach, pluszakach, kołdrach i książkach. Sprzątać trzeba codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Teraz w sezonie grzewczym alergia na kurz się uaktywnia. Roztocza najszybciej rozwijają się w temperaturze 22-25 stopni Celsjusza. Dlatego trzeba pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkania. 

Warto zastosować się do kilku kluczowych wskazówek:

 • często wietrz mieszkanie, zwłaszcza przed snem
 • nie sprzątaj i nie zmywaj kurzu kiedy alergik jest w domu, rób to pod jego nieobecność
 • staraj się zredukować ilość pluszaków, a książki najlepiej przechowuj w gablocie za szkłem
 • pierz pościel min. raz w tygodniu w temperaturze powyżej 60 stopni, po praniu wyprasuj w wysokiej temperaturze, która zabija roztocza
 • meble najlepiej ścierać na mokro żeby nie rozdmuchiwać kurzu w inne miejsca
 • odkurzać należy bardzo dokładnie, nie pomijając żadnego kąta
 • należy koniecznie zaopatrzyć odkurzacz w specjalne worki z wydajną filtracją, takie znajdziecie na stronie www.swiatworkow.pl 
 • staraj się nie suszyć prania w domu lub przynajmniej w pokoju, w którym śpi alergik
 • zrezygnuj z nawilżaczy powietrza 
 • w łóżkach najlepiej zainwestować w materace, w których nie rozwijają się roztocza
 • w mieszkaniu warto zrezygnować z kotar, zasłon i poduszek na sofie


Mam nadzieję, że te wskazówki będą dla Was przydatne. Życie z alergikiem w domu nie jest łatwe, ale jeżeli wdrożycie w życie nowe nawyki to codzienność stanie się przyjemniejsza :)

Jesteście uczuleni, a może ktoś w najbliższym otoczeniu jest alergikiem? Jakie macie jeszcze wskazówki dla alergików?

You May Also Like

35 komentarze

 1. Sama mam w domu alegika i wiem ze odkurzacze z filtrami to podstawa . oczywiscie do takiego odkurzacza powinnismy kupic odpowiednie worki - ja swoje kupuje właśnie na stronie swiat workow i jak dotad mnie nie zawiodly

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój syn od 6 lat cierpi na alergię na roztocza I i II typu. Trzymam się tych wskazówek od wielu lat, ale worki dopiero niedawno "wyczaiłam" w sieci. Super rozwiązanie. Polecam każdemu.

  OdpowiedzUsuń
 3. niestety ja i moja mama mamy alergię i zwierzęta w domu, podstawa to regularne sprzątanie, odkurzanie i wietrzenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na szczęście ani ja, ani moi bliscy nie mają problemów z alergiami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja niestety też mam alergię i muszę bardzo uważać. Ni mamy dywanów, kotów, długowłosych psów, kwiatów i sprzatamy przynajmniej raz w tygodniu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytając takie posty ciesze się, że nie mam alergii na kurz ani nikt z mojej rodziny

  OdpowiedzUsuń
 7. MOJA CÓRKA MA ALERGIE NA CENTRALNE OGRZEWANIE :( TRAGEDIA PO PROSTU KAŻDEGO DNIA MA WZIEWY JAK TYLKO ROZPALIMY W PIECU ONA KICHA I MA KATAR :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Oboje z Maćkiem jesteśmy alergikami i te sposoby doskonale znamy. Teraz planujemy kupić oczyszczacz powietrza, żeby zredukować pył i kurz aby lepiej nam się żyło.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak ja się cieszę że nie mam alergika w domu co nie zmienia faktu że cieszę się czytając takie artykuły bo nigdy nie wiadomo co spotka nas jutro i może i mnie ten problem będzie dotyczył.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo przydatny post. Na szczęście nie jestem uczulona, ani nikt z mojej rodziny, jednak wiem, że jest to kłopotliwe.

  OdpowiedzUsuń
 11. ja sprzątam dzień w dzień ! na szczęście córka nie jest alergikiem ,ale ja jestem

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem alergikiem... Od marca do października nie jest fajnie. . . ;/

  OdpowiedzUsuń
 13. Pośród moich domowników alergików brak, ale i tak staram się regularnie pozbywać kurzu z mojego domu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo przydatne rady. Ja na szczęście nie jestem alergikiem :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Na szczescie u mnie nie ma alergików, ale z moja corcia roznie moze byc, bo jak na razie jest niemowlakiem. Wskazowki bardzo cenne :)

  OdpowiedzUsuń
 16. na szczęście, ani ja ani mąż ani synek nie mamy alergii.

  OdpowiedzUsuń
 17. to poważny problem i wiele trzeba wyeliminować,często wietrzę mieszkanie

  OdpowiedzUsuń
 18. Na szczęście u Nas nikt nie ma alergii , z czego jestem bardzo zadowolona , ale i tak trzeba dbać o porządek :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Sama mam alergika w domu i jedynej rzeczy jakie mi zabrakło z Twojej listy to właśnie odpowiednich worków :D

  OdpowiedzUsuń
 20. my nie mamy alergikow w domu, co nie znaczy, ze miec nie bedziemy. Dzieci sa male i nigdy nie wiadomo, jak beda reagowac. nienawidze kurzu, a zbiera sie on codziennie. wiec bez wzgledu na to, czy mamy osoby cierpiace na ten problem, czy tez nie, musimy temu zapobiegac. To dla naszego dobra. a ostatnio sie ze mnie smiali, kiedy bylo -3 a ja wszystkie pluszaki na balkon wytargalam, co by sobie "powegetowaly" w mrozie

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja jestem alergikiem i z różnego rodzaju alergiami borykam się od lat, dlatego temat sprzątania i odkurzania mam w jednym paluszku. Może nie piorę tak często pościeli, ale większość Twoich wskazówek wcielam w życie od lat ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Na szczęście nikt u mnie w domu nie ma alergii.. Ale gdyby ktoś jednak chorował to na pewno posługiwałabym się Twoim artykułem bo jest przydatny i ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 23. U mnie w domu nikt nie jest alergikiem, aczkolwiek swego czasu miałam niektóre objawy. Kurz, który unosił się np. podczas sprzątania sprawiał, że kichałam i łzawiły mi oczy,a skóra swędziała. Teraz bardzo dbam o to, żeby było go jak najmniej, a Twój artykuł jest bardzo przydatny i wyciągnę z niego kilka wartościowych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 24. Oj tak, wiem coś o mieszkaniu z alergikiem, trzeba być uważnym w wielu kwestiach. Wypisałaś bardzo przydatne wskazówki!

  OdpowiedzUsuń
 25. Dość spory problem maja alergicy i ich bliscy :) Duża odpowiedzialność. Dobrze, że u nas nikt nie ma z tym problemu :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Jestem alergikiem i polecam oczyszczacz powietrza - dużo lepiej z kurzem

  OdpowiedzUsuń
 27. Ciężka sprawa być alergikiem... aj. Na szczęście w najbliższej rodzinie nie mam ani jednego i pfu - aby tak zostało.

  OdpowiedzUsuń
 28. U mnie na szczęście w domu nie ma alergików i sama też nią nie jestem. Wtedy trzeba dbać o wszystko 100 razy bardziej i częściej sprzątać :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Mam alergików w domu i wiem, jak ciężko jest dokładnie pozbyć się kurzu.

  OdpowiedzUsuń
 30. temat kompletnie nie dla mnie ani moich bliskich, pozdraaaawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 31. Posiadam odkurzacz bezworkowy i takowy polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Alergie bez wątpienia są uciążliwym problemem, na szczęście nie mamy z tym problemu.

  OdpowiedzUsuń
 33. Sama jestem alergiczką i jest to straszna udręka, ale daje rade !
  Zapraszam - > www.justine-r.com

  OdpowiedzUsuń
 34. Na szczęście nie mam w domu alergików i bardzo mnie to cieszy, bo ostatnio z kurzem nie mogę sobie poradzić. Nie wiem skąd się to tyle bierze. Ścieram kurz co dwa dni i co dwa dni jest na meblach taka warstwa kurzu,że można po nich pisać.

  OdpowiedzUsuń
 35. Moja mama ostatnio się badała i wykryto u niej alergię na kurz i wszelkiego rodzaju pyłki. O ile na pyłki nic nie poradzi np. w kwietniu i maju,bo natury nie zmienisz, ani nie oszukasz:) To w domu musi np. często odkurzać, wietrzyć pomieszczenia regularnie. Chodzi tez na odczulanie, ale musi byc wykonana seria zabiegów by kuracja mogła przynieść zamierzony efekt.

  OdpowiedzUsuń