Zabawy mojego dzieciństwa - Brulion zabaw

by - 19:11:00


Pamiętacie jeszcze jak spędzaliśmy czas 20 - 25 lat temu? Nie przed komputerem, konsolą, czy komórką jak mają to w zwyczaju nasze dzieci. My się po prostu bawiliśmy z ołówkiem i kartką w ręku. Dzięki "Brulionom zabaw" mogłam wrócić do czasów swojego dzieciństwa i pokazać również te zabawy mojemu ośmioletniemu synowi, który (wstyd się przyznać) nie znał 90 % tych gier na tzw. "kartkę i ołówek".

Tą sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa odbyłam z łezką w oku tym bardziej, że i Oskarowi spodobały się Bruliony.  Zestaw składa się z trzech zeszytów: zabawy dla każdego, zabawy podwórkowe, zabawy w podróży.

Pamiętacie jeszcze grę w szubienice, kartofla, czy państwa i miasta? A tych gier i zabaw z dzieciństwa jest o wiele więcej tylko przez lata uciekły z głowy.  W Brulionach mamy nie tylko przypomnienie tych wszystkich zabaw, ale również objaśnione zasady każdej z nich. Powiem szczerze, że większość reguł już zapomniała, zwłaszcza tych które dotyczą gier podwórkowych.
Bruliony jak sama nazwa mówi mają formę zeszytów - wyglądają jak kajety sprzed 30 lat. Szara okładka z kolorowym materiałowym grzbietem, szare kartki a na nich czarna grafika - pisana jakby ołówkiem.

Wiecie co mnie przeraziło, że mój syn nie miał pojęcia, że istnieje jakaś inna gra na kartce oprócz "kółko i krzyżyk". A gdy wyniósł Brulion zabaw na podwórko, dzieciaki nie wiedziały co z nim zrobić. Jednak za 15 minut usłyszałam pod oknem...."wywołuję wojnę przeciwko piwko"! Na szczęście dzieciaki zaskoczyły ;)


Co oprócz zawartości bardzo mi się podoba to forma wydania. Nie są to książki do kurzenia się na półce, one mają swoje życie. Stworzone, żeby po nich pisać i wyrywać kartki, które akurat nam są potrzebne.

Czy są to Bruliony tylko dla dzieci ? Na pewno nie , pokolenie 80-90 na pewno się w nich odnajdzie. Do czasów mojego dzieciństwa wróciłam za pośrednictwem wydawnictwa Wilga. I tak całkiem szczerze to nie wiem kto bardziej ucieszył się z tych książek rodzice, czy Oskar? ;)


Macie czasami ochotę  czasami wrócić do czasów beztroskiego dzieciństwa? 

You May Also Like

21 komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam!! Gry w klasy, w gumę, wywołuje wojnę, Państwa miasta, szubienica, statki... To moje zabawy. Pamiętam jeszcze grę z piłką rzucana o ścianę a później przwskakiwana, nie wiem jak to się nazywało ale zabawa była przednia. Świetna sprawa te bruliony, z chęcią sobie takie sprawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabawy z dziecinstwa 😊 Tą zabawę z piłką też pamiętam. Zawsze odbijaliśmy o klatkę bloku, ale też nie pamiętam jak ona się nazywała.

   Usuń
 3. Te bruliony są prześwietne. Państwa i miasta, to moja ulubiona gra tego typu. Zdarza mi się w nią grać nawet teraz - przy niej zawsze jest tyle emocji i śmiechu (bo niektórzy zmyślają) :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Z czasów dzieciństwa lubiłam grać w gumę najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. nie znam tego :D, ale nie mogę sie doczekac az moja corka bedzie na takim etapie - nauki pisania, czytania, gdzie bedziemy mogły puzzle razem ukladać i grać w gry. ja sie urodzilam w latach 90 i to był świetny czas dla dzieciaków.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety zabawy pamiętam, ale już tyle lat minęło. Najbardziej w pamięci mi utkwiło kółko i krzyżyk oraz państwa i miasta, które od czasu do czasu gram ze znajomymi, bo czasem warto przenieść się do tych dziecięcych lat :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Przecudne ! Taki powrót do dziecinstwa <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu :D No i wspomnienia z dzieciństwa ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam się ze kartofla nię znalam.ale inne zabawy wspominam z sentymentem
  świetne te bruliony! sama sobie bym sprawiła z chęcią. :d

  OdpowiedzUsuń
 10. Sama bym się pobawiła. Uwielbiam państwa miasta kółko i krzyżyk i takie klasyczne zabawy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Taki brulion, to Marzenie z dzieciństwa! Wszystkie ulubione gry z tamtego okresu w jednym miejscu 😍

  OdpowiedzUsuń
 12. Przypomniałaś mi moje dzieciństwo. Mimo rodzinnych problemowi było beztroskie i fajne. Miło je wspomina. W domu mało czasu spędzałam. Ciągle gdzieś chodziłam ze znajomymi- graliśmy w piłkę, w zbijaka, w palanta. Kartkowe gry to państwa miasta, wisielec itp

  OdpowiedzUsuń
 13. Rany Julek kocham Cie :)))) Ale mi wiele fajnych wspomnien powrocilo :)))) takie bruliony to skarb!

  OdpowiedzUsuń
 14. Wow, ale świetny brulion! Idealny dla dzieci, a dla nas na przypomnienie sobie zabaw z dawnych lat ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzięki Tobie przypomniało mi się dzieciństwo :D Szkoda, że Nasze dzieci żyją w innym świecie, niż my żyliśmy :( Dziś za oknem słychać przede wszystkim głośną muzykę puszczaną z telefonów :(

  OdpowiedzUsuń
 16. Oj, to były piękne czasy...bez komputerów, tabletów i innego sprzętu. My w rodzinnym gronie do tej pory często gramy w Państwa i Miasta oraz czołgi:))) Super się wtedy bawimy:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Co to jest 'ziemniak'? Państwa miasta, kropki, kółko i krzyżyk- uwielbiałam w to grać :) a na podwórku guma, dwa ognie i taka gra gdzie rzucalo sie kamieniem i zajmowalo teren wroga :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Sama bym teraz pograła, najchętniej w statki. Dziś układałam puzzle-wróciłoby się do takich czasów ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Pamiętam, jak w szkole graliśmy w Państwa miasta. Z chęcią zagrałabym ponownie :)

  OdpowiedzUsuń