Jak mieszkać z alergikiem ?

by - 20:47:00



Dom bez kurzu oczywiście nie istnieje. Rodzice alergików starają się sprzątać jak najczęściej jednak alergenu nie tak łatwo się pozbyć. Najważniejsze, żeby sprzątanie było skuteczne i przynosiło korzyści.


Alergie w obecnym świecie są wszechobecne, każdy znajdzie wśród swojej rodziny lub w najbliższym otoczeniu osobę z jakimś uczuleniem. Najczęstszym z nich jest alergia na kurz. Czy można całkowicie pozbyć się tego alergenu z naszego domu? Całkowita eliminacja kurzu niestety nie jest możliwa, ale podczas codziennego sprzątania warto stosować się do kulki zasadniczych wskazówek. Możemy dzięki nim uniknąć przykrych i uciążliwych objawów alergii jakimi są: wodnisty katar, uczucie zatkanego nosa, napadami kaszlu, zapaleniem spojówek, a nawet zmiany skórne.



Kurz i roztocza najchętniej gnieżdżą się w tapicerowanych meblach, dywanach, zasłonach, materacach, poduszkach, pluszakach, kołdrach i książkach. Sprzątać trzeba codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Teraz w sezonie grzewczym alergia na kurz się uaktywnia. Roztocza najszybciej rozwijają się w temperaturze 22-25 stopni Celsjusza. Dlatego trzeba pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkania. 

Warto zastosować się do kilku kluczowych wskazówek:

  • często wietrz mieszkanie, zwłaszcza przed snem
  • nie sprzątaj i nie zmywaj kurzu kiedy alergik jest w domu, rób to pod jego nieobecność
  • staraj się zredukować ilość pluszaków, a książki najlepiej przechowuj w gablocie za szkłem
  • pierz pościel min. raz w tygodniu w temperaturze powyżej 60 stopni, po praniu wyprasuj w wysokiej temperaturze, która zabija roztocza
  • meble najlepiej ścierać na mokro żeby nie rozdmuchiwać kurzu w inne miejsca
  • odkurzać należy bardzo dokładnie, nie pomijając żadnego kąta
  • należy koniecznie zaopatrzyć odkurzacz w specjalne worki z wydajną filtracją, takie znajdziecie na stronie www.swiatworkow.pl 
  • staraj się nie suszyć prania w domu lub przynajmniej w pokoju, w którym śpi alergik
  • zrezygnuj z nawilżaczy powietrza 
  • w łóżkach najlepiej zainwestować w materace, w których nie rozwijają się roztocza
  • w mieszkaniu warto zrezygnować z kotar, zasłon i poduszek na sofie


Mam nadzieję, że te wskazówki będą dla Was przydatne. Życie z alergikiem w domu nie jest łatwe, ale jeżeli wdrożycie w życie nowe nawyki to codzienność stanie się przyjemniejsza :)

Jesteście uczuleni, a może ktoś w najbliższym otoczeniu jest alergikiem? Jakie macie jeszcze wskazówki dla alergików?





You May Also Like

40 komentarze

  1. Sama mam w domu alegika i wiem ze odkurzacze z filtrami to podstawa . oczywiscie do takiego odkurzacza powinnismy kupic odpowiednie worki - ja swoje kupuje właśnie na stronie swiat workow i jak dotad mnie nie zawiodly

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój syn od 6 lat cierpi na alergię na roztocza I i II typu. Trzymam się tych wskazówek od wielu lat, ale worki dopiero niedawno "wyczaiłam" w sieci. Super rozwiązanie. Polecam każdemu.

    OdpowiedzUsuń
  3. niestety ja i moja mama mamy alergię i zwierzęta w domu, podstawa to regularne sprzątanie, odkurzanie i wietrzenie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na szczęście ani ja, ani moi bliscy nie mają problemów z alergiami.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja niestety też mam alergię i muszę bardzo uważać. Ni mamy dywanów, kotów, długowłosych psów, kwiatów i sprzatamy przynajmniej raz w tygodniu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Czytając takie posty ciesze się, że nie mam alergii na kurz ani nikt z mojej rodziny

    OdpowiedzUsuń
  7. MOJA CÓRKA MA ALERGIE NA CENTRALNE OGRZEWANIE :( TRAGEDIA PO PROSTU KAŻDEGO DNIA MA WZIEWY JAK TYLKO ROZPALIMY W PIECU ONA KICHA I MA KATAR :(

    OdpowiedzUsuń
  8. Oboje z Maćkiem jesteśmy alergikami i te sposoby doskonale znamy. Teraz planujemy kupić oczyszczacz powietrza, żeby zredukować pył i kurz aby lepiej nam się żyło.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jak ja się cieszę że nie mam alergika w domu co nie zmienia faktu że cieszę się czytając takie artykuły bo nigdy nie wiadomo co spotka nas jutro i może i mnie ten problem będzie dotyczył.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo przydatny post. Na szczęście nie jestem uczulona, ani nikt z mojej rodziny, jednak wiem, że jest to kłopotliwe.

    OdpowiedzUsuń
  11. ja sprzątam dzień w dzień ! na szczęście córka nie jest alergikiem ,ale ja jestem

    OdpowiedzUsuń
  12. Jestem alergikiem... Od marca do października nie jest fajnie. . . ;/

    OdpowiedzUsuń
  13. Pośród moich domowników alergików brak, ale i tak staram się regularnie pozbywać kurzu z mojego domu.

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo przydatne rady. Ja na szczęście nie jestem alergikiem :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Na szczescie u mnie nie ma alergików, ale z moja corcia roznie moze byc, bo jak na razie jest niemowlakiem. Wskazowki bardzo cenne :)

    OdpowiedzUsuń
  16. na szczęście, ani ja ani mąż ani synek nie mamy alergii.

    OdpowiedzUsuń
  17. to poważny problem i wiele trzeba wyeliminować,często wietrzę mieszkanie

    OdpowiedzUsuń
  18. Na szczęście u Nas nikt nie ma alergii , z czego jestem bardzo zadowolona , ale i tak trzeba dbać o porządek :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Sama mam alergika w domu i jedynej rzeczy jakie mi zabrakło z Twojej listy to właśnie odpowiednich worków :D

    OdpowiedzUsuń
  20. my nie mamy alergikow w domu, co nie znaczy, ze miec nie bedziemy. Dzieci sa male i nigdy nie wiadomo, jak beda reagowac. nienawidze kurzu, a zbiera sie on codziennie. wiec bez wzgledu na to, czy mamy osoby cierpiace na ten problem, czy tez nie, musimy temu zapobiegac. To dla naszego dobra. a ostatnio sie ze mnie smiali, kiedy bylo -3 a ja wszystkie pluszaki na balkon wytargalam, co by sobie "powegetowaly" w mrozie

    OdpowiedzUsuń
  21. Ja jestem alergikiem i z różnego rodzaju alergiami borykam się od lat, dlatego temat sprzątania i odkurzania mam w jednym paluszku. Może nie piorę tak często pościeli, ale większość Twoich wskazówek wcielam w życie od lat ;)

    OdpowiedzUsuń
  22. Na szczęście nikt u mnie w domu nie ma alergii.. Ale gdyby ktoś jednak chorował to na pewno posługiwałabym się Twoim artykułem bo jest przydatny i ciekawy :)

    OdpowiedzUsuń
  23. U mnie w domu nikt nie jest alergikiem, aczkolwiek swego czasu miałam niektóre objawy. Kurz, który unosił się np. podczas sprzątania sprawiał, że kichałam i łzawiły mi oczy,a skóra swędziała. Teraz bardzo dbam o to, żeby było go jak najmniej, a Twój artykuł jest bardzo przydatny i wyciągnę z niego kilka wartościowych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  24. Oj tak, wiem coś o mieszkaniu z alergikiem, trzeba być uważnym w wielu kwestiach. Wypisałaś bardzo przydatne wskazówki!

    OdpowiedzUsuń
  25. Dość spory problem maja alergicy i ich bliscy :) Duża odpowiedzialność. Dobrze, że u nas nikt nie ma z tym problemu :)

    OdpowiedzUsuń
  26. Jestem alergikiem i polecam oczyszczacz powietrza - dużo lepiej z kurzem

    OdpowiedzUsuń
  27. Ciężka sprawa być alergikiem... aj. Na szczęście w najbliższej rodzinie nie mam ani jednego i pfu - aby tak zostało.

    OdpowiedzUsuń
  28. U mnie na szczęście w domu nie ma alergików i sama też nią nie jestem. Wtedy trzeba dbać o wszystko 100 razy bardziej i częściej sprzątać :)

    OdpowiedzUsuń
  29. Mam alergików w domu i wiem, jak ciężko jest dokładnie pozbyć się kurzu.

    OdpowiedzUsuń
  30. temat kompletnie nie dla mnie ani moich bliskich, pozdraaaawiam :D

    OdpowiedzUsuń
  31. Posiadam odkurzacz bezworkowy i takowy polecam :)

    OdpowiedzUsuń
  32. Alergie bez wątpienia są uciążliwym problemem, na szczęście nie mamy z tym problemu.

    OdpowiedzUsuń
  33. Sama jestem alergiczką i jest to straszna udręka, ale daje rade !
    Zapraszam - > www.justine-r.com

    OdpowiedzUsuń
  34. Na szczęście nie mam w domu alergików i bardzo mnie to cieszy, bo ostatnio z kurzem nie mogę sobie poradzić. Nie wiem skąd się to tyle bierze. Ścieram kurz co dwa dni i co dwa dni jest na meblach taka warstwa kurzu,że można po nich pisać.

    OdpowiedzUsuń
  35. Moja mama ostatnio się badała i wykryto u niej alergię na kurz i wszelkiego rodzaju pyłki. O ile na pyłki nic nie poradzi np. w kwietniu i maju,bo natury nie zmienisz, ani nie oszukasz:) To w domu musi np. często odkurzać, wietrzyć pomieszczenia regularnie. Chodzi tez na odczulanie, ale musi byc wykonana seria zabiegów by kuracja mogła przynieść zamierzony efekt.

    OdpowiedzUsuń
  36. Polecam gorąco www.servicedeluxe.pl! Fachowcy jedyni w swoim rodzaju.

    OdpowiedzUsuń
  37. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  38. Jeśli mamy w domu alergika to musimy troszkę nasze życie podporządkować pod innym rytm. My zaczęliśmy od zamówienia materaca dla alergików https://senpo.pl/materace/materace-dla-alergikow i już po tym zauważyliśmy bardzo dużą zmianę. Warto zainwestować właśnie w taki materac.

    OdpowiedzUsuń
  39. Słuchajcie, mnie wydaje się że bardzo pomocne podczas alergii może byc ozonowanie. Warto tutaj skorzystać z usług jakiejś profesjonalnej firmy takiej jak na przykład Airozone, która wykona taka usługe na pewno dobrze i dokładnie. Jak najbardziej polecam wam takie rozwiązanie

    OdpowiedzUsuń
  40. Jeśli alergia wziewna to ważne jest utrzymywanie czystości w domu, a w okresie pyleń lepiej zamykać okna. Także polecam portal dbam o oczy , gdzie znajdziecie informacje jak postępować kiedy pojawiają się objawy ze strony oczu spowodowane alergią

    OdpowiedzUsuń