Kupujemy mieszkanie - rynek wtórny, czy pierwotny ?

by - 22:15:00


Kupno mieszkania to bardzo poważna decyzja. Czasami jest to bowiem nasz wybór do końca życia. Inwestujemy w to całe swoje oszczędności, lub zaciągamy kredyty na dziesiątki lat. Dlatego taki zakup nie powinien być pochopny lecz dokładnie przemyślany. Ja już jestem kilka lat po tej ważnej dla mnie decyzji. W tym poście chciałam się podzielić z Wami moim doświadczeniem w kwestii zakupu mieszkania i tego co powinniście wziąć pod uwagę podejmując ostateczną decyzję.

Pierwszą i chyba najważniejszą kwestią jest to, czy decydujemy się na kupno mieszkania z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Jest to pierwszy ważny wybór, którego musimy dokonać. Postaram się Wam przedstawić zarówno plusy jak i minusy tych dwóch możliwości.

Rynek pierwotny

Plusy:

+ kupujemy nowe mieszkanie w dobrym stanie technicznym
+ mieszkanie jest w stanie deweloperskim 
+ nowoczesna architektura
+ garaż, stanowisko parkingowe w garażu podziemnym lub miejsce parkingowe bezpośrednio w obrębie posesji
+ osiedle zamknięte
+ nie płacimy 2% podatku z tytułu nabycia nieruchomości
+ większy metraż
+ mniejsze koszty eksploatacji
+ mieszkania dostosowane do młodych rodzin (wózkownia, podjazdy, place zabaw, wydzielone miejsca na rowery)
+ gwarancja 

Kupując mieszkanie bezpośrednio od dewelopera mamy pewność, że jest ono w dobrym stanie technicznym, posiada nowe instalacje i okna. Mamy możliwość aranżacji wg własnych potrzeb i upodobań. Ja podczas kupna mojego mieszkania ustawiłam wszystkie ściany działowe wg własnego pomysłu. W obecnych czasach życie bez samochodu praktycznie nie istnieje dlatego ważnym aspektem jest posiadanie garażu lub chociaż dedykowanego miejsca parkingowego. Na moim osiedlu korzystam z miejsca postojowego w garażu podziemnym. Jest tam strefa nie tylko na samochód, ale także rowery i inne sprzęty. Śmiało też mogę korzystać z miejsc parkingowych na terenie posesji. W większości przypadków deweloperzy decydują się na budowę osiedli zamkniętych. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie ponieważ kupując mieszkanie na parterze nie musimy obawiać się niepożądanych gości pod oknami. Mamy pewność, że na terenie posesji przebywają tylko mieszkańcy. Bardzo często takie osiedla są również monitorowane, a coraz częściej zatrudniona jest także firma do ochrony obiektu. Nabywając mieszkanie na rynku pierwotnym jesteśmy zwolnieni z 2% podatku - możemy zaoszczędzić nie małe pieniądze. W mieszkaniach budowanych przez dewelopera stawia się obecnie na duże przestrzenie, także bez żadnego problemu możemy nabyć lokal powyżej 100 m kwadratowych. Nowoczesne technologie budowy to zdecydowanie mniejsze koszty eksploatacji lokalu. Również fundusze remontowe w nowo powstałych wspólnotach mieszkaniowych są znacznie niższe od czynszów w spółdzielniach. Deweloperzy stawiają na młode rodziny, dlatego posesje są dostosowane do ich potrzeb - wózkownie, nowoczesne place zabaw, wiaty na rowery. To wszytko są detale, ale z własnego doświadczenia wiem, że znacznie ułatwiają codzienność. Deweloper zawsze udziela kilkuletniej gwarancji na ewentualne usterki. 

Jeżeli stoicie przed wyborem mieszkania zajrzyjcie na stronę www.wan.com.pl może właśnie tam czeka Wasze wymarzone gniazdko? 

Minusy:

- wysoka cena
- brak możliwości negocjacji ceny
- czas oczekiwania na mieszkanie

Do minusów musimy zaliczyć cenę nieruchomości. Nie rzadko cena za metr kwadratowy nawet dwukrotnie przewyższa kwoty z rynku wtórnego. Cena nieruchomości jest z góry określona i nie mamy możliwości negocjacji. Na mieszkanie od dewelopera musimy zaczekać nawet kilka do kilkunastu miesięcy.Rynek wtórny

Plusy:

+ możliwość negocjacji ceny
+ dostępność "od ręki"
+ możliwość zamieszkania od zaraz

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym możemy negocjować cenę, bardzo często właściciele, którzy chcą szybko pozbyć się nieruchomości idą na ustępstwa względem kupujących. Formalności, które musimy załatwić trwają o wiele krócej, dlatego możemy wprowadzić się do nowego mieszkania w zaledwie kilka dni. Jeśli przed nami mieszali lokatorzy możemy zacząć mieszkać  praktycznie z dnia na dzień nie ponosząc większych nakładów finansowych. 


Minusy:

- stare budownictwo
- wysokie koszty utrzymania
- niepraktyczna architektura
- brak gwarancji na usterki
- konieczność zapłaty podatku od zakupu nieruchomości
- brak garażu i miejsc parkingowych
- brak udogodnień

Decydując się na kupno mieszkania na rynku wtórnym musimy liczyć się z tym, że są one zbudowane w przestarzałej technologii. Nie rzadko są też pozbawione odpowiedniej izolacji termicznej. Generuje to wyższe koszty eksploatacji i ogrzewania. Okna bywają nieszczelne a instalacje wymagają natychmiastowej wymiany. Rozkład pomieszczeń zazwyczaj jest bardzo nie praktyczny. Wąskie korytarze, małe kuchnie i łazienki pozbawione okien, nieduże pokoje. Mieszkanie w starym budownictwie sprawiają wrażenie ciasnych, ciemnych i mało przestronnych. Do takiego lokalu nie przynależy garaż, ani miejsce parkingowe. Szukanie wolnego miejsca pod blokiem to prawdziwa udręka i zdarza się tak, że musimy zaparkować samochód na sąsiedniej ulicy. Kupując od osoby prywatnej nie otrzymujemy gwarancji, dlatego koszty wszelkich napraw musimy ponosić z własnej kieszeni. Jeżeli chcemy kupione mieszkanie dostosować do potrzeb naszej rodziny najczęściej trzeba je doprowadzić do stanu deweloperskiego i zaczynać remont od zera. Co też generuje dodatkowe koszty. Jesteśmy także pozbawieni dodatkowych udogodnień architektonicznych, o których wspominałam przy rynku pierwotnym. No i nie ukrywajmy na takich blokowiskach nie można czuć się bezpiecznie. Dostęp do nieruchomości ma praktycznie każdy. Trzeba się też liczyć z koniecznością zapłaty 2% podatku od nabycia nieruchomości.


Ja oczywiście po analizie wszystkich za i przeciw zdecydowałam się na kupno mieszkania od dewelopera. Jest to nowe, przestronne mieszkanie urządzane według własnych potrzeb. Koszty eksploatacji są o połowę niższe niż mieszkań o podobnym metrażu w blokach z wielkiej płyty. Mam lokum o wysokim standardzie i nowoczesnej  architekturze. Na moim osiedlu czuję się bezpiecznie bo wiem, że nie przebywają tu żadne niepożądane osoby. Mogę bez obaw wypuścić moje dzieci na plac zabaw. Mimo, że na początku musiałam zainwestować więcej funduszy w aranżacje to mieszkam tak jak chce i lubię. Zalety mojego osiedla mogłabym wymieniać bez końca i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie mieszkania na tzw. " blokowisku".

Kupno mieszkania macie już za sobą? Czy dopiero stoicie przed tą decyzją?You May Also Like

43 komentarze

 1. Jeśli zdecydowałam sie na kupno mieszkania to tylk u dewelopera. Dlaczego?
  Kupując mieszkanie bezpośrednio od dewelopera mamy pewność, że jest ono w dobrym stanie technicznym, posiada nowe instalacje i okna. Mamy możliwość aranżacji według własnych potrzeb i upodobań. Te argumenty przekonują mnie najbardziej, gdyz lubię robic wszystko zgodnie ze swoim gustem i preferencjami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydownie przydatny post! Fajnie się czyta :)

  http://nouw.com/flaviagutowska/elegancko-i-wygodnie-codzienny-look-32482965

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety nie ;) w tych czasach to chyba jedynie kredyt pozostaje ;) ale marzy mi się własne mieszkanko ;) sumie te z rynku wtórnego są tańsze ale zazwyczaj i tak łączy się to z remontem .

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja kupowałam mieszkanie z rynku wtórnego bo tylko na takie było mnie stać. Po pewnym czasie zaczęły wychodzić różne kwiatki. Po 3 latach zmagań z grzybem i innymi problemami sprzedalismy mieszkanie. Dalszej historii nie będę opowiadać bo szkoda słów. Jeśli będę kupowała kolejne z pewnością będzie to lokum od dewelopera. Będę miała pewność że nikt nie ukrywa przede mną defektów.

  OdpowiedzUsuń
 5. W przyszłości na pewno zmienimy mieszkanie na większe i zdecydujemy się na od dewelopera z kilku powodów: idealny stan techniczny, nowe instalacje, zaczynasz wszystko od nowa jak chcesz bo nikt przed Tobą nie mieszkał a i też nie masz odczucia, że ktoś spał w Twojej sypialni.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak będę kiedyś kupowała mieszkanie to na pewno zastanowię się nad wyborem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ja planuje w dalszej przyszlosci wybudowac dom. ale jezeli mialabym sie decydowac na kupno mieszkania to od dewelopera. wolalabym wszystko od a do z sama zrobic. tak, jak napisalas: mieszkasz jak chcesz - wg Twoich upodoban :)

  OdpowiedzUsuń
 8. My mieszkamy w domu ale gdybym miała wybierać to wolałabym kupić od developera. Chciałabym urządzić je po swojemu i od razu mieć takie, które spełnia moje oczekiwania a nie ładować się jeszcze w remonty.

  OdpowiedzUsuń
 9. Marzyło mi się mieszkanie od developera, ale niestety fundusze na to nie pozwoliły. Kupiliśmy mieszkanie na rynku wtórnym i wyremontowaliśmy je po swojemu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ja już kupno mieszkania mam za sobą. na swoim mieszkamy jakoś od 3 lat , ale szczerze mówiąc marzy mi się zmiana mieszkania na większe :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja wybrałabym mieszkanie z rynku pierwotnego. Wolę zaczynać urządzanie od zera niż remontować po kimś :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Przydatny post na przyszłość. Nie mam doświadczenia w kupowaniu mieszkań, ale pewnie nidługo mnie to czeka. Informacje, które podałaś to dobre wskazówki :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo interesujący wpis!

  Już wiem kogo o poradę będę pytać zastanawiając się nad kupnem mieszkania.

  Pozdrawiam i zapraszam do nas.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem jeszcze przed kupnem ale wolałabym sama je urządzić wyremontować tak jak ja chce

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja, podobnie jak Ty, rownież zdecydowałabym się na zakup od Dewelopera. Skoro miałabym poczynić taką inwestycję, to wolałabym kupić mieszkanie i je wykończyć po swojemu, niż mordować się z jakimś starym mieszkaniem, które jak zauważyłaś, często mają zły rozkład i i sa mało przemyślane.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja nadal jestem jeszcze przed kupnem :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja jeszcze nie rozglądam się za mieszkaniem, ale osobiście jestem za rynkiem pierwotnym. Fakt mieszkania są droższe, ale urządzamy je jak chcemy i w razie problemów łatwo można si skontaktować.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie myslimy jeszcze o kupnie mieszkania ale jeśli już się zdecydujemy to jednak wybierzemy całkiem nowe. Kupowanie z drugiej ręki nie zawsze jest dobre.

  OdpowiedzUsuń
 19. Jeśli będę kupować mieszkanie to na pewno kupię nowe. Osiedle zamknięte i przystosowania dla dzieci mnie jak najbardziej przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 20. Przede mną też niedługo będzie kupno mieszkania i kiedy będę to robić zdecyduje się na nowe mieszkanie. Rynek pierwotny to jednak opcja, która dużo bardziej mnie przekonuje

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja właśnie wprowadziłam się do mieszkania który wyremontowaliśmy od podstaw. W przyszłości mamy plany budowy a nie kupna mieszkania.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ta decyzja jest jeszcze przede mną, ale to nie znaczy, że nie rozglądam się za ofertami. Z jednej strony mogłoby to być mieszkanie z rynku wtórnego, ale z drugiej wolałabym nowe, ponieważ mogłabym zrobić w nim wszystko jeszcze bardziej po swojemu. Nie wiem czy chciałabym przechodzić przez tak duży remont. Zresztą nowe mieszkania zazwyczaj można znaleźć w dużo lepszym standardzie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Niedawno staliśmy przed tym samym dylematem i zdecydowanie nie był on prosty. Wszystko jednak zależy od osobistych preferencji i funduszy.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja jeszcze jestem przed takimi decyzjami i w sumie jest to dość odległa perspektywa. Jednakże lubię urządzać wnętrza i zdecydowanie w przyszłości będę chciała sama urządzić swoje "cztery ściany";>

  OdpowiedzUsuń
 25. Powiem Ci szczerze, że w moim domu, a raczej mieszaniu wynajętym coraz cześciej zaczyna się temat kupna mieszkania. I po długich spekulajach uważamy, że czasem bardziej opłaca się kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Jest znacznie tańsze, bez bólu serca można je przerobić wedle własnego uznania, a dodatkowo jest szerszy wybór w granicach cenowych, który nam odpowiada :D

  OdpowiedzUsuń
 26. Kupno mieszkania dopiero przede mną, ale gdybym miała wybierać w tym momencie, to prawdopodobnie z mojego punktu widzenia byłoby to 50/50;)
  to jest temat na dłuższą chwilę zastanowienia się i rozważania wszystkich za i przeciw. W dzisiejszych czasach oczywiście fajnie kupić mieszkanie nowe, lecz ze względu na dane finansowe rzadko to się udaje. Pożyjemy, zobaczymy jak będzie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Szczerze mówiac to wydaje mi się, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest kupno nowego mieszkania. Ja właśnie tak zrobiłem kupując mieszkanie od dewelopera RED CO w Poznaniu i absolutnie nie żałuję decyzji. Polecam wam wszystkim właśnie takie rozwiązanie

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo ciekawie napisane. Liczę na więcej.

  OdpowiedzUsuń
 29. Nowe mieszkanie od dewelopera to marzenie większości młodych ludzi :) Sama mam w planach zakup nowego mieszkania, ale póki co rozglądam się po aktualnych i sprawdzonych ofertach. Myślę, że każdy powinien w pierwszej szczególności sprawdzić Nowe mieszkania oferta, zanim zdecyduje się na podpisanie umowy.

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo konkretnie napisane. Super artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 31. Ja zdecydowałam się na nowe mieszkanie w Gdyni od dewelopera https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdynia.html i jestem zdania, że jak najbardziej taki wybór był prawidłowym. Po prostu uwielbiam pomorze i do tego jeszcze wysoka jakość zbudowanego budynku pozwala na bardzo komfortowe mieszkanie.

  OdpowiedzUsuń
 32. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 33. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 34. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń
 35. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 36. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 37. Poniekąd to już tylko i wyłącznie zależy od nas i ja muszę przyznać, że niezwykle ważną sprawą jest również to aby wiedzieć komu zlecić przeprowadzenie ewentualnego remontu. Ja od siebie mogę na pewno polecić firmę https://www.wawerbud.pl/ co do której mam pełne zaufanie.

  OdpowiedzUsuń
 38. W sumie ja już mam swoje mieszkanie i nawet w najbliższym czasie czeka mnie poważniejszy remont. Muszę dodać, że najbardziej jestem zadowolona z tego, iż firma http://cyklinowanie.szczecin.pl/ zajmie się kompleksowo cyklinowaniem wszystkich podłóg.

  OdpowiedzUsuń
 39. To już tak naprawdę zależy od nas, ale gdy będziecie potrzebowali ciekawego projektu waszego obiektu to wiem, że takie kwestie są bardzo ważne. Mianowicie firma https://zarzycki-architektura.pl/ na pewno będzie w stanie takie rzeczy zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 40. Na dobrą sprawę ja się zdecydowałam na dom i wcale mojej decyzji nie żałuję. Chcę jeszcze każdemu polecić bardzo dobry sklep https://artcorestudio.pl/schody gdyż to właśnie tam bez problemów znajdziemy piękne schody drewniane.

  OdpowiedzUsuń
 41. Zarzycki Konstrukcje to biuro projektowe, które wyróżnia się innowacyjnym podejściem i zaawansowanymi technologiami. Dzięki nim są w stanie zapewnić efektywne i trwałe rozwiązania konstrukcyjne. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie projektowania, https://zarzycki-konstrukcje.pl/ to doskonały wybór.

  OdpowiedzUsuń
 42. Systemy zewnętrzne, takie jak pergole i ogrody zimowe, stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli domów, którzy chcą cieszyć się swoimi przestrzeniami na zewnątrz przez cały rok. Pergole, z ich otwartą strukturą, zapewniają cień i ochronę przed słońcem, podczas gdy ogrody zimowe umożliwiają cieszenie się roślinami i kwiatami nawet w chłodniejszych miesiącach. Zobacz więcej na https://drosystems.pl/.

  OdpowiedzUsuń