Maski antysmogowe - jak oddychać czystym powietrzem?

by - 21:03:00


Na liście krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie Polska zajmuje niechlubne, wysokie miejsce. Stężenie trucizn, jakie znajdują się w powietrzu, znacznie przekracza u nas dopuszczalne normy. Najgorzej sytuacja wygląda na południu kraju.


W miastach takich jak np: Kraków, Katowice, Rybnik jakość powietrza należy do jednej  z najgorszych w naszym kraju. Sytuacja nie wygląda też dobrze w dużych aglomeracjach takich jak Warszawa czy Łódź. W każdej już stacji tv w prognozach pogody podawane jest tzw: "raport smogu". W niemalże każdym mieście znajdują się monitory, które pokazują aktualne zanieczyszczenie powietrza.

Czym jest smog?


Smogiem nazywana jest mgła, która zawiera w sobie zanieczyszczenia takie jak pyły i gazy pochodzące ze spalin samochodowych, spalania z zakładów przemysłowych, oraz spalania węgla w piecach centralnego ogrzewania. Istnieją dwa rodzaje smogu: smog londyński i smog typu Los Angeles. Pierwszy z nich to smog klasyczny, który zawiera głównie zanieczyszczenia ze spalania węgla i innych paliw stałych, występuje w okresie od listopada do lutego. Drugi rodzaj to smog fotochemiczny, który występuje gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka i zwiększa się ruch na ulicach. 

Konsekwencje wdychania smogu.


Krótkotrwały kontakt ze smogiem wywołuje zapalenie spojówek, zmęczenie, podrażnienie krtani, stany zapalne płuc, problemy z pamięcią, rozdrażnienie, katar. Długotrwałe i wieloletnie wdychanie zanieczyszczeń zawartych w powietrzu może doprowadzić do raka zatok, płuc, nerek i nowotworów układu oddechowego, stany depresyjne, obumarcie płodu, przedwczesny poród, niewydolność serca. To tylko niewielka ilość groźnych powikłań jakie powoduje wdychanie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Konsekwencji zdrowotnych z długoletniego wdychania smogu jest znacznie więcej.

Jak uchronić się przed smogiem?Na tą chwilą jedynym sposobem żeby oddychać czystym powietrzem są maski antysmogowe. Zawierają one filtry, które zatrzymują wszystkie zanieczyszczenia z powietrza. Jest to swego rodzaju zapora dla wszystkich pyłków, gazów, zanieczyszczeń komunikacyjnych, chronią również przed bakteriami i wirusami. Producent oferuje maski zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Maski charakteryzuje wysoka higieniczność, są jednorazowe. Nie ma konieczności pamiętania o wymianie filtrów. Brak konieczności oczyszczania masek po każdym użyciu. Maski są w szczególności zalecane dla dzieci, oraz osób uprawiających sport.


Tworzenie smogu związane jest głównie z warunkami atmosferycznymi. Bezwietrzna pogoda, oraz mgła oraz duża wilgotność powietrza to najbardziej sprzyjające warunki dla tworzenia się smogu. Najbardziej narażone geograficznie tereny to te, które znajdują się w dolinach i zagłębieniach. 

Czy wiecie jak w waszych regionach kształtuje się poziom zanieczyszczeń w powietrzu?

You May Also Like

37 komentarze

 1. ja mieszkam na wsi i smog jest częstym problemem o okresie zimowym - ludzie palą czym popadnie i nie daje się czasem wytrzymac :( niestety wiejskie powietrze nie koniecznie jest zdrowe dlatego warto zaopatrzyć się w taką maskę antysmogową

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie by się przydała taka maska, bo u mnie w mieście jest bardzo duże zanieczyszczenie powietrza...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze trochę o będziemy w nich chodźcie ma.co dziękuję jak aZjaco

  OdpowiedzUsuń
 4. Czesto sprawdzam pogode. Zawsze widnieje tez informacja o stanie powietrza, ktore w moich stronach jest na szczęście czyste:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Smog jest u mnie pojęciem abstrakcyjnym, mieszkam na wsi, pracuje w lesie. Powietrze jest czyste i przyjemne ale nie dla wszystkich zdrowe. Mnie pyłek sosny daje się we znaki, to jednak lepsze niż smog. Jestem daleko od dużych miast i współczuję tym, którzy mieszkają w metropoliach pod tym względem

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie nie ma problemu ze smogiem ale będąc kilka dnia na śląsku odczulam zmianę powietrza i żałuję, że nie miałam dobrej maski

  OdpowiedzUsuń
 7. ja na szczęście mieszkam na wsi :)

  OdpowiedzUsuń
 8. niestety u mnie smog jest az gęsty i rozważam zakup maski

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam tę przyjemność mieszkać w Krakowie więc maski to nieodłączna część mojej zimy xd

  OdpowiedzUsuń
 10. W czasach jakich przyszło Nam żyć takie maski są bardzo przydatna rzeczą fajnie że są w różnych kolorach i nawet o dzieciach ktoś pomyślał.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja do tego smogu nie przywiązuję większej wagi.

  OdpowiedzUsuń
 12. W Krakowie sporo osób chodzi w maskach na co dzień. Ja mieszkam po za miastem, 15 km od Krakowa, ale i tak smog u nas też jest.

  OdpowiedzUsuń
 13. U mnie jeszcze nie ma dużego problemu ze smogiem, ale już myślę o takiej masce.

  OdpowiedzUsuń
 14. U Mnie (ok 50km od Krakowa) w zależności od sezonu poziom smogu jest kolosalny. Nie zauważyłam jednak jeszcze nikogo w masce - jest po prostu mało ludzi przemieszczających się po mieście.

  OdpowiedzUsuń
 15. U mnie w mieście całkiem niedawno zamontowano czujniki i można sprawdzać online czystość powietrza. Przeważnie świeci się na zielono więc problem smogu mnie nie dotyczy.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawe te maski ale u nas jeszcze mało popularne i nikt w tym nie chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 17. jejku coraz gorzej z tym smogiem, mieszkam na wsi, ale gorzej w zimie tylko

  OdpowiedzUsuń
 18. Powietrze niestety jest coraz bardziej toksyczne i takie maski pewnie niedługo staną się standardem.

  OdpowiedzUsuń
 19. O zgrozo :) tego sezonu Wroclaw ppdobno byl pod wzgledem smogowym najgorszy. Czyli moje rejony jakby nie patrzec, bo to raptownie od nas ok. 50 km. Wydawac by sie moglo, ze na wioskach jest czystsze powietrze. Ale chyba tak bylo kiedys. Jak patrze, co moi sasiedzi pakuja do pieca, a efekt czarnego dymu unosi sie w powietrze, to az purpurowa sie robie. Nie ma co sie dziwic, ze stan jest tak wysoki. A my idzieci to wdychamy. Przeraza mnie to

  OdpowiedzUsuń
 20. Co tak naprawde da nam maska skoro okno w domu tez trzeba otworzyć ? Nie rozumiem tej "mody" . Lepiej dbajmy o powietrze w inny sposob a nie udawajmy ze nagle sie chronimy maskami i innymi dziwnymi rzeczami. Nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 21. U nas najgorzej jest zimą gdy zaczyna się sezon grzewczy. Wtedy przekraczane są dopuszczalne normy nawet o 200%

  OdpowiedzUsuń
 22. Jestem ze Śląska. U nas jest bardzo kiepskie powietrze.

  OdpowiedzUsuń
 23. Bylam niedawno w Krakowie i faktycznie nie jest najciekawiej jesli chodzi o jakosc powietrze :/ maska jak najbardziej sie przyda

  OdpowiedzUsuń
 24. U mnie powietrze nie jest tak zanieczyszczone, wydaję mi się, że dotyczy to bardziej terenów z wielkimi miastami, ale mimo wszystko maski są jak najbardziej wskazane :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie patrzyłam na to z tej perspektywy xd ale jestem ciekawa reakcji sąsiadów jak zobaczyliby nas w takich maskach ahhaha xd

  OdpowiedzUsuń
 26. U nas powietrze zimą bywa tak zanieczyszczone, że uważam, że takie maski powinny być obowiązkowe. Niestety to wciąż temat nieznany i każdy się wstydzi je nosić.

  OdpowiedzUsuń
 27. używałam tego typu maski w sezonie grzewczym.

  OdpowiedzUsuń
 28. Na szczęście daleko mi do miasta i tych województw w których są zanieczyszczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Bardzo istotny temat. Fajnie, że o tym piszesz. Ja mieszkam na obrzeżach warszawy, a często powietrze jest tu takie, że nie da się oddychać. :(

  OdpowiedzUsuń
 30. U mnie w Gdańsku Osowej na szczęście nie ma smogu. Warto jednak wiedzieć, co należy zrobić w przypadku jego pojawienia się i jaką maseczkę najlepiej wtedy wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 31. Mnie ta sprawa raczej nie dotyczy, mieszkam na wsi z dala od wielkich miast ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. We Wrocławiu jest dość wysoki poziom więc wyprowadziłam się na wieś i cieszę się swieżym powietrzem.

  OdpowiedzUsuń
 33. Mam to szczęście, że w moim mieście problem ten praktycznie nie istnieje, ale w miastach które wymieniłaś uważam, że takie maski powinny być w każdym domu.

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja mieszkam bliżej granicy Ukraińskiej i dodatkowo na wsi, więc nie mam czego się obawiać.

  OdpowiedzUsuń
 35. Przykre, ale teraz maseczki to podstawa. A jak ktoś chce biegać na zewnątrz.. to już w ogóle :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Całe szczęście, że w moim mieście nie jest jeszcze tak źle ze smogiem.

  OdpowiedzUsuń
 37. Powiem szczerze, że nigdy nie zagłębiałam się w temat smogu. Nieraz się widzi w telewizji ludzi, którzy mają na sobie maski i chodzą w nich po ulicach. Co prawda w Polsce jeszcze się z takim widokiem nie spotkałam, ale skoro jesteśmy na liście dość wysoko to niedługo może się to zmienić.

  OdpowiedzUsuń