Jak dbać o materac w sypialni?

by - 00:53:00


Idealne dobranie materaca do naszej sypialni to bardzo ważna sprawa. Dobrze dopasowany do naszych potrzeb zapewnia nam zdrowy, nie zakłócony niczym sen. Pamiętajcie jednak, że równie ważna jest jego higiena podczas użytkowania.

Żeby materac służył nam jak najdłużej i zachował wszystkie swoje właściwości musimy należycie dbać o jego higienę. Warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, które zapewnią czystość i świeżość materaca, a nam pozwolą się cieszyć spokojnym wypoczynkiem.

1. Suszenie i wietrzenie


Po każdej nocy należy wywietrzyć materac. To bardzo ważne zwłaszcza jeśli jesteście alergikami. Pamiętajcie zatem żeby po w staniu z łóżka nie zostawiać na nim pościeli, tylko przez około pół godziny pozwolić Waszemu materacowi odetchnąć po nocy. W tym czasie jeśli macie możliwość otwórzcie również okno w sypialni żeby dodatkowo przewietrzyć materac. Jeżeli materac wymaga suszenia pamiętajcie żeby mógł wysychać w pozycji poziomej co pozwoli mu równomiernie i w jednym kierunku odprowadzić wilgoć.

2. Stosuj pokrowce


Zwłaszcza gdy w łóżku śpi małe dziecko warto pomyśleć o pokrowcu. Zabezpieczy on materac przed zabrudzeniami i pozwoli lepiej zadbać o higienę. Pokrowiec łatwo jest zdjąć i wyprać w pralce, dzięki czemu możemy odświeżać miejsce naszego snu tak często jak wymaga tego sytuacja. Jest to nie tylko wygodne, ale również pozwala lepiej dbać o czystość.

3. Przekładaj materac


Większość produkowanych obecnie materacy ma opcję dwustronną, dlatego co 6 miesięcy należy przełożyć go na drugą stronę. Odciążymy w ten sposób najbardziej eksploatowane miejsca, a zużycie materaca rozłoży się proporcjonalnie na obydwie jego strony, dzięki czemu posłuży nam znacznie dłużej.

4. Cyrkulacja powietrza


Materac potrzebuje odpowiedniego dostępu powietrza. Dlatego unikajcie kładzenia go bezpośrednio na podłodze. Najlepszym dla niego podłożem będzie stelaż, który zapewni stały dostęp powietrza. Położenie, które nie zapewnia dobrej cyrkulacji powietrza może skutkować rozwijaniem się wilgoci.

5. Odkurzanie


Bardzo mało osób to robi, ale warto jest co jakiś czas odkurzyć nasz materac. Odkładać się może na nim martwy naskórek, roztocza no i oczywiście kurz. Dlatego starajcie się minimum raz w miesiącu sięgnąć po odkurzacz. Zwłaszcza jeżeli w Waszym łóżku gościem jest Wasz pupil, wtedy ze względu na sierść odkurzanie jest koniecznością.

Jakie są Wasze sposoby na dobry sen? Może liczenie owieczek? W moim poście ukryły się Lulaj - owe owieczki. Znajdźcie je wszystkie!

You May Also Like

24 komentarze

 1. Moj materac albo jest taki do kitu albo mam pecha bo bardzo szybko się znieksztalca i czuc w nim sprezyny :D

  OdpowiedzUsuń
 2. pokrowiec i wietrzenie to ważne aspekty dbania o higienę materaca

  OdpowiedzUsuń
 3. wietrze ile się da, teraz pogoda jest ku temu najlepsza

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatny post i przyznam, że nie zawsze postępuję tak ze swoim materacem :))) Nie mam problemów ze snem nic nie liczę, a jakbym liczyć miała to jakieś cienie albo pomadki 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy post, też wietrzę, a pogoda obecnie temu sprzyja.

  OdpowiedzUsuń
 6. dla mnie wazne aby materac był wygodny :)

  OdpowiedzUsuń
 7. My w końcu dorwaliśmy duży i bardzo wygodny model - musimy jednak lepiej o niego dbać, bo to niemały wydatek, jednak warto w niego zainwestować - szkoda, by się szybko zniszczył.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja muszę sobie sprawic jakiś nowy materac, bo mój jest już niewygodny :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy nie pomyślałam, żeby go odkurzyć, ale od dziś wprowadzam ten nawyk w życie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Każdy z punktów które przedstawiłaś stosuję w dbaniu o swój materac

  OdpowiedzUsuń
 11. Materac jak i łóżko to bardzo ważna rzecz

  OdpowiedzUsuń
 12. Przydatne rady. Już dłuższy czas zastanawiałam się jak dbać o swój materac.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja staram się dbać o swój materac i od dziś będę przestrzegać tych zasad :)

  OdpowiedzUsuń
 14. ja dosć czesto odkurzam materac bo jak napisalas jest tam nasz naskorek i roztocza.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mój mąż kiedyś zajmował się sprzedażą odkurzaczy o nazwie RoboClean. To odkurzacze z wyższej półki cenowej ale dzięki nim uswiadomilismy sobie jak często trzeba odkurzac materac. Nigdy nie zapomnę jak wyglądał worek po odkurzeniu naszego materaca.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja staram się często odkurzać materac bo wiadomo że jest tam dużo roztoczy, fajne rady napisałaś na pewno nie jednej osobie się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wszystko z wymienionych przez ciebie rzeczy robie :D

  OdpowiedzUsuń
 18. ważna sprawa, właśnie będę zmieniać

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo ważne jest dbać o materac, w końcu gdyby nie on źle by się nam spało. Ja nie mam łoża więc nie mam materaca - ale planuję zakup więc dobrze znać takie wskazówki.

  OdpowiedzUsuń
 20. Wszystkie punktu stosuje ale najczęściej wietrze ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Moje łózko powoli robi się nie wygodne, więc rozglądam się za materacem jakimś :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja akurat śpię na kanapie, a tam raczej materaca takiego nie ma, ale post bardzo przydatny kochana <3

  OdpowiedzUsuń
 23. Post bardzo pouczający, na pewno się przyda wielu osobom.

  OdpowiedzUsuń
 24. Świetny post z pewnością można z niego wiele się dowiedzieć ;)

  OdpowiedzUsuń