Popularne kierunki studiów 2019

by - 22:59:00

uczelnie wyższe

Od kilku lat według rankingów najpopularniejszym kierunkiem jaki wybierają studenci jest informatyka. Jest to przyszłościowa i ciągle rozwijająca się dziedzina, dlatego nie można się dziwić, że ten kierunek studiów od lat jest tak bardzo oblegany. 
uczelnie wyższe

Podobnie jest na medycynie i wszystkich kierunkach z nią związanych. Na jedno miejsce przypada nawet kilkudziesięciu chętnych. Dlatego już samo dostanie się na takie studia można nazwać sukcesem. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się również Zarządzanie, które od wielu lat w rankingach uczelni wyższych depcze po piętach Informatyce. Kolejne miejsce na liście popularności kierunków zajmuje Psychologia. Ten kierunek przez wiele lat ewoluował i ciągle tworzą się nowe specjalizacje. Jednymi z najbardziej popularnych są psychologia transportu i psychologia w reklamie. Studia psychologiczne Warszawa - to jeden z najpopularniejszych wyborów wśród przyszłych studentów. Stolica każdego roku przyciąga zdecydowanie największą ilość przyszłych adeptów wiedzy. Daje nie tylko różnorodność w wyborze uczelni, czy to tych państwowych, czy prywatnych, ale również większe możliwości znalezienia pracy, którą można pogodzić ze studiami.


Coraz bardziej popularne stają się również kierunki techniczne. Politechniki jeszcze nie tak dawno temu musiały zachęcać młodych ludzi do wyboru takich kierunków jak: automatyka, budowa maszyn czy budownictwo. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z tych dziedzin jest ogromne. Popularność tych kierunków jednak z roku na rok sukcesywnie wzrasta, a to za sprawą ogromnego zapotrzebowanie ze strony rynku pracy.


Wraz ze wzrostem zainteresowania kierunkami technicznymi obserwuje się spadek aplikacji na studia z dziedzin humanistycznych. Na popularności straciły filologia polska, angielska i niemiecka. Studenci wybierają bardziej egzotyczne i nietypowe dziedziny jak japonistyka, czy koreanistyka. Jednak nadal tendencja jest spadkowa.


Wybór kierunków studiów zdominowany jest oczywiście przez potrzeby rynku pracy. Nadal najbardziej poszukiwani są specjaliści z branży IT, oraz inżynierowie. Zapotrzebowanie na takie osoby jest zdecydowanie większe niż liczba osób z dyplomem technicznej uczelni. Pracodawcy zatem oferują bardzo dobre warunki zatrudnienia i wysokie wynagrodzenie.


Na jaki kierunek studiów się zdecydowaliście? A może ciągle stoicie przed takim wyborem?

You May Also Like

16 komentarze

 1. W dobie technologii na pewno takie kierunki są bardzo często wybierane :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja skończyłam administrację, pewnie teraz też wybrałabym ten lub podobny kierunek mimo, że nie pracuję w zawodzie

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jestem akurat po filologii :) zawsze interesowały mnie nauki humanistyczne, dlatego też na taki kierunek się zdecydowałam !

  OdpowiedzUsuń
 4. ja jestem po politechnice i drugi raz wybrałabym te same studia ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jestem po Finansach i rachunkowości, a obecnie studiuje zarządzanie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Skończyłam Politechnikę i drugi raz również zdecydowałabym się na taki wybór.

  OdpowiedzUsuń
 7. ja studiowałam Finanse i Rachunkowość :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja już po studiach. Finanse i Rachunkowość oraz Zarządzanie za mną ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja nie poszłam na studia bo nie wiedziałam co chcę robić w życiu. Dziś wiem, że jeśli miałabym zacząć naukę to poszłabym na dziennikarstwo lub meteorologię :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś nad takimi psychologicznymi myślałam ale jednak poszłam w odmiennym kierunku. Teraz nadal myślę nad kolejnymi szkoleniami, kursami, studiami. Koszty jednak mnie powalają.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja jestem po germanistyce. Chcialam isc na psychologie do Wroclawia, ale wowczas na nasz rocznik bylo po 20 osob na miejsce. Nie bylo szans sie dostac.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie wybrałam się na studia jednak to była moja przemyślana decyzja , której nie żałuję. Patrząc na dzisiejsze czasy jest wiele wiele kierunków , które można wybrać

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja chciałabym iść na studia z kosmetologii :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja jestem po administracji i raczej wybrałabym te same, choć kto wie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja na studia wybieram się dopiero za rok. Zastanawiam się właśnie nad psychologią. Obawia się jednak, że się nie dostanę. Wiem, że na jedno miejsce jest duże obłożenie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Niestety nie moja liga :D Ze względu na dzieci musiałam zrezygnować z nauki.

  OdpowiedzUsuń