Dlaczego warto kupić aspirator do noska - przegląd dostępnych aspiratorów

by - 18:22:00


aspiratorNos niemowlęcia różni się znacznie w swojej budowie od nosa dorosłego człowieka. Reakcja błony śluzowej nosa dziecka na różne czynniki drażniące w pierwszych miesiącach życia jest też odmienna od tej u  dorosłego.Po co kupić aspirator do noska ?

Przewody nosowe malucha są wąskie, dlatego niezmiernie łatwo ulegają zatykaniu przez śluz, ropę czy ulewaną treść pokarmową. Błona śluzowa „tapetująca” nos bardzo łatwo ulega obrzękowi, który dodatkowo zwęża światło. Dlatego też, nawet drobna infekcja, prawie zawsze odbija się na sposobie oddychania przez nos. Przebieg tej infekcji  ma podobny schemat. Najpierw wysięk wodnisty i kichanie – jako sposób oczyszczania nosa. Następnie blokada znacznie utrudniająca oddychanie, spowodowana obrzękiem śluzówki. Powoduje to trudności przy piciu – gdyż w tym wieku człowiek może jednocześnie oddychać nosem i łykać pokarm. Katar, tę cudowną umiejętność dziecka upośledza, powodując duży niepokój, niechęć do ssania i łatwe męczenie się przy jedzeniu. Przy niekorzystnym przebiegu, po pewnym czasie, wydzielina w nosie może zżółknąć lub zzielenieć, co świadczy o przyłączeniu się bakterii i rozwijaniu infekcji ropnej. Nos dziecka  szerokimi przewodami łączy się z jamą uszu. Dlatego też ropny katar u malucha to prawie zawsze początek zapalenia ucha – poznamy to, po jeszcze większym niepokoju naszego dziecka, często zwiększonej temperaturze ciała i całkowitej niechęci do picia – ruchy ssania nasilają ból ucha.

Warunki w domu

Do 5 miesiąca życia duża część katarów spowodowana jest przez cofanie się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej i dalej do jamy nosa. Ten „fizjologiczny” refluks żołądkowo – przełykowy jest spowodowany niedojrzałością budowy przewodu pokarmowego niemowlęcia. Kwaśny pokarm stale drażni śluzówkę nosa i jest przyczyną często zgłaszanego przez rodziców dziecka stałego sapania, furczenia czy wręcz rzężenia słyszalnego nawet nad klatką piersiową.
Ogromne  znaczenie na jakość oddychania nosem przez malucha mają warunki domowe. Zbyt wysoka temperatura, szczególnie w pomieszczeniu gdzie dziecko śpi, palenie tytoniu w domu czy drażniące zapachy – np. po remoncie (nieraz przeprowadzanym tuż przed narodzinami) są bardzo często przyczyną przewlekłego kataru.

Higiena noska a katar
 
Dlatego też o nos dziecka trzeba dbać w sposób szczególny. Regularnie przeprowadzane drobne zabiegi higieniczne. Polegają ona na odciąganiu kataru  za pomocą aspiratora, co pozwala zapobiec lub ograniczyć infekcję górnych  dróg oddechowych (np. zapalenie gardła, ucha środkowego, zatok  przynosowych), oraz pomagają w leczeniu schorzeń dolnych dróg oddechowych (zapalenie krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc). Stąd też tak chętnie położne, pediatrzy i neonatolodzy zachęcają zaopatrzenie się w takie proste urządzenie jakim jest odciągacz kataru (aspirator).
Jaki aspirator do nosa wybrać?


Aspiratory do nosa ze względu na funkcjonalność można podzielić na:

Aspiratory do odciągania kataru wykorzystujące siłę rąk

czyli tzw. tradycyjne gruszki 
aspirator

PLUSY
nie hałasuje
miękka końcówka
poręczna, zajmuje mało miejsca
można jej użyć swobodnie poza domem np. w podróży
w porównaniu z pozostałymi aspiratorami wychodzi najtaniej ( nawet 5 zł)

MINUSY
nie ma możliwości dezynfekcji
niektóre osoby narzekają na słabą siłę
bardzo wąska końcówka powoduje duże ryzyko przy wkładaniu, iż można uszkodzić śluzówkę.

Aspiratory do odciągania kataru – elektryczne

Haxe aspirator do nosa. Tu w zestawie otrzymujemy: aparat, 4 końcówki (2 wąskie,2 szerokie –na rzadką i gęstą wydzielinę) do wyparzania.2 baterie do zestawu (max. na 90 min), moc ssąca: 450mmHg (60kPa), ciśnienie akustyczne: 75-80dB, materiał końcówki ssącej: siliko.Sam aparat ma opcję 12 melodii skupiających uwagę dziecka. Produkt kosztuje  w aptece  ok. 80 zł.

haxe


Oro-baby  aspirator do nosa.W skład zestawu wchodzi: aparat z silikonową końcówkę ssącą,15 sztuk wymiennych zbiorniczków,1 sztuka zapasowej uszczelki silikonowej,2 baterie w zestawie,moc ssąca: do 435mmHg.

oro baby


PLUSY
Ładny design, eleganckie i trwałe wykonanie
Fajny gadżet w postaci melodyjek w Haxe
miękka końcówka w Oro-baby
nie trzeba mieć siły w  płucach żeby odciągać katar jak to jest w przypadku aspiratorów do odciągania za pomocą ust.
Nie potrzebny jest odkurzacz
Nie hałasują tak głośno jak odkurzacz
delikatnie odsysają katar
łatwe w czyszczeniu!

MINUSY
mogą być za słabe przy mocnym, zalegającym katarze,(wówczas zaleca się rozrzedzenie wydzieliny solą morską)
bardzo wysoka cena
są w urządzeniu części mechaniczne (plus lub minus) -  na ile będą trwałe i urządzenie się po prostu nie zepsuje
koszt wymiennych baterii

Aspiratory do odciągania kataru za pomocą ust (wdech)

W tej grupie najpopularniejsze aspiratory to :

NoseFrida (szwedzki wynalazek)gdzie w opakowaniu znajdziemy: rozkładany aparat, wężyk z ustnikiem, końcówkę do nosa,10 wymiennych filtrów. Ponieważ sam aparat jest dość długi (a na drugim końcu wkłada się gąbki),to aż prosi się o szczoteczkę w zestawie! Oddzielnie można dokupić filtry. Produkt kosztuje ok. 22 zł. w aptece.

nosefrida


Unimerbaby (produkt z Francji) Ten sam zestaw co Frida tylko brak filtrów wymiennych (zaleca się użyć zwitka watki) i trochę inny profil końcówki do nosa. Produkt kosztuje ok. 21 zł w aptece.

unimerbaby


SOPELEK (produkt Polski) – w dwóch wersjach do wyboru: aparat +3 wymienne końcówki z filtrami, lub wersja SOPELEK 2 : tj. aparat + 1 końcówka + 10 jednorazowych filtrów.
Produkt jako jedyny z powyższych chwali się, że ma rekomendację Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Można oddzielnie kupić filtry kosztuje ok. 16,50 zł w aptece.

sopelek


PLUSY
przy dużej sile w płucach i rzadkiej wydzielinie spokojnie można odciągnąć katar
jest cichy w działaniu
w zależności od rodzaju  – wymienne, jednorazowe filtry, końcówki
można je dokładnie rozebrać i wyczyścić
poręczne, można swobodnie używać w podróży
po każdym użyciu zaleca się wyparzyć
stosunkowo niska cena

MINUSY
przy gęstej wydzielinie jest strasznie trudno odciągnąć katar
dodatkowo istnieje ryzyko zarażenia się poprzez kontakt z bakteriami (choć tu gdy przebywamy cały czas z naszym chorym dzieckiem i tak  ryzyko jest)
filtry  są jednorazowe i producenci zalecają ich wymianę (dodatkowe koszty ok. 5 zł za 10 filtrów)
wiele matek brzydzi się zaciąganiem wydzieliny ustami

Aspiratory do odciągania kataru za pomocą odkurzacza

Katarek+ (wytwórca z Węgier )  tu w zestawie znajdziemy: aparat z rozkręcaną komorą, 2 końcówki do nosa , wąż z adapterem, praktyczna szczoteczka  do czyszczenia. Katarek + nie potrzebuje filtrów dzięki czemu unikamy dodatkowych kosztów zakupu. Produkt kosztuje  w aptece  ok. 49 zł

katarek


Nosko, podobnie jak Katarek+ (wytwórca z Węgier) posiada w zestawie: aparat,dwie końcówki do oczyszczania nosa:--dla dzieci od 0 – 6 miesięcy,--dla dzieci powyżej 6 miesięcy,szczoteczkę do czyszczenia końcówki do nosa, adapter z wężem do podłączenia do odkurzacza. Produkt kosztuje  w aptece  ok. 43 zł

nosko


PLUSY
W szybki sposób, pozwalają usunąć wydzielinę z noska
Nie trzeba mieć dużej siły w płucach żeby odessać wydzielinę, gdyż robi to za nas odkurzacz (szczególnie przy gęstym katarze to wybawienie)
dłuższy wężyk niż w aspiratorach do odciągania za pomocą ust.
Na pewno bardziej higieniczny niż aspiratorki do odciągania za pomocą ust
Nie trzeba kupować filtrów (dodatkowe koszty)

MINUSY
Dźwięk odkurzacza może wystraszyć dziecko . Jeśli Twój maluch boi się tego dźwięku może być to dla niego traumatyczne przeżycie.
z uwagi na brak filtrów istnieje problem z oczyszczeniem wężyka w przypadku gdyby dostała się tam wydzielina
Stosunkowo wysoka cena  ( jak na ,,kawałek’’ plastiku)
Nie możemy zabrać w podróż
Włączanie odkurzacza w bloku późnym wieczorem może być problematyczne ( tzw. cisza nocna, oraz wredni sąsiedzi).

Aspirator do odciągania kataru – typu HYBRYDA

Sopelek 3 + Aspirator vacuum (wytwórca z Polski).W zestawie tego Sopelka znajduje się: aparat z końcówką do nosa oraz 2 zestawy: wąż + adapter do odkurzacza (opcja odciągania za pomocą
odkurzacza przy gęstej wydzielinie, wąż +ustnik (opcja odciągania za pomocą ust przy rzadkiej
wydzielinie, lub w podróży). Korek do adaptera z otworem redukcyjnym który zabezpiecza przypadkowe ,,zassanie śluzówki’’ u dziecka. Do urządzenia stosuje się wymienne jednorazowe filtry. To konieczność, jeśli chodzi o odsysanie ustami (w zestawie 10 szt filtrów). Dla jednych to może być zaleta, zaś dla innych duża wada. Dodatkowo producent dokłada 2 szt podkładów higienicznych  do przewijania dla niemowląt gratis oraz praktyczne plastikowe etui na aspirator. Produkt kosztuje  w aptece  ok. 25 zł

sopelek 3+


PLUSY 

 • sami możemy zadecydować  w zależności od okoliczności z której funkcjonalności skorzystać,
 • dodatkowe zabezpieczenie w postaci otworu redukcyjnego  który ogranicza ryzyko podrażnienia śluzówki nosa
 • kompletny produkt łączący zalety aspiratorów do odciągania za pomocą ust i odkurzacza
 • dzięki filtrowi unikamy ryzyka przedostania się  wydzieliny do węża i odkurzacza.
 • w  niskiej cenie otrzymujemy praktycznie dwa aspiratorki w jednym
 • praktyczne etui i podkłady higieniczne (fajny praktyczny gadżet)
 • jak ktoś jest patriotą i  wspiera polskich producentów to również na PLUS


MINUSY

 • wymienne filtry (trzeba dodatkowo kupować)
 • tak jak w przypadku aspiratorów z opcją podłączenia do odkurzacza dziecko może tej metody odciągania kataru się wystraszyć i reagować płaczem.You May Also Like

15 komentarze

 1. Myślę, że ten podłączany do odkurzacza jest najskuteczniejszy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Koleżanka ma taki do córeczki i jest to bardzo pomocne.

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawy wpis, rodzice małych dzieci muszą być wyposażenie w aspirator

  OdpowiedzUsuń
 4. mi osobiście najbardziej pasuje Katarek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. My korzystamy z katarku do odkurzacza,jednak fakt faktem wieczorem po niego nie sięgam ze względu na ciszę nocną i szukam czegoś odpowiedniego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja na samym początku od razu kupiłam aspirator, jednak zdecydowałam się na en najprostszy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Korzystalismy z Nosefridy i bylismy zadowoleni

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatni aspirator według mnie jest najlepszy i chętnie zamienię Nasz obecny właśnie na taki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. ja w swoim domu mam sopelek . chyba nie ma lepszej opcji dla maluchów

  OdpowiedzUsuń
 10. Już wiem co dorzucę mojej koleżance do wyprawki. Niedługo rodzi i myślę, że taki aspirator jej się na pewno przyda. Dziękuję za podpowiedz!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja mialam nosefrida. Ale teraz dylematu juz nie mam, ktory kupic. Syn samw wydmuchuje sobie nosek. Gorzej z maluszkami.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dla mnie to naprawdę czarna magia, w życiu bym nie pomyślała, że jest aż taki wybór..

  OdpowiedzUsuń
 13. Osobiście kierowałam się poleceniem przez znajomą, ale czas najwyższy wymienić nasz aspiratorek na jakiś nowszy :D

  OdpowiedzUsuń
 14. My posiadamy Katarek i bardzo go sobie chwalimy :)

  OdpowiedzUsuń