Czy wypada dać alkohol w prezencie ?

by - 01:25:00

bourbon

Dawanie alkoholu jako prezent zawsze było dosyć kontrowersyjne. W niektórych przypadkach bowiem jest to podarunek pożądany, a w innych niezręczny. Często słyszy się także, że podarunek w postaci butelki trunku jest niezbyt elegancki.

Są sytuacje, w których rzeczywiście nie powinno dawać się go w prezencie. Jedna z nich są święta Bożego Narodzenia. Dosyć niefortunnie będzie znaleźć pod choinką tak zwane procenty. Kiedy idziecie odwiedzić świeżo upieczoną mamę butelka trunku też będzie faux-pas. Kiedy wpadacie w odwiedziny do kogoś kto choruje, lub na stałe przyjmuje leki też lepiej będzie nie kupować alkoholu. Nie będzie to też najlepszy prezent dla kogoś, kto ma problem z umiarem w jego spożywaniu - lepiej oszczędzić mu dodatkowych pokus.

bourbon

Są jednak sytuacje, w których alkohol będzie prezentem bardzo na miejscu. Coraz częściej zdarza się, że narzeczeni w zaproszeniach ślubnych proszą aby zamiast kwiatów przynieść butelkę wina. Kwiaciarnie już nawet specjalizują się w fantazyjnym przybieraniu takich ślubnych butelek. Alkohol będzie też dobrym prezentem jeśli idziecie poznać przyszłych teściów. Dla pani domu wypada kupić bukiet kwiatów, a dla przyszłego teścia butelkę whisky lub bourbon. Są to trunki eleganckie i idealnie nadają się na taką okazję.

bourbon

Jeśli zostaliście zaproszeni na kolację do znajomych, to również nie wypada przyjść z pustymi rękoma. Tutaj najodpowiedniejsze będzie wino. Kiedy zostaliście zaproszeni na kolację do osób, które znacie bardzo słabo, lub których nie znacie w ogóle, to również alkohol sprawdzi się jako podarunek. Jest to sytuacja, w której jesteście osobą towarzyszącą, a chcielibyście sprawić na nowo poznawanych osobach miłe wrażenie.

bourbon

Butelka trunku będzie też miłym prezentem jeśli chcecie podziękować za przysługę. Kiedy ktoś Wam pomógł w ważnej sprawie, to miłym gestem będzie jeśli podarujecie mu butelkę dobrego alkoholu. Trunek będzie też na miejscu jeśli pragniecie odwdzięczyć się za pracę, za którą ktoś nie chciał wynagrodzenia. Przyjaciel lub sąsiad pomógł Wam na przykładać skręcić nowe meble, czy załatać dziurę w dachu. Wtedy również buteleczka pełna procentów będzie właściwa.

Jeżeli samodzielnie robicie domowe nalewki lub wina, to jak najbardziej obdarowana osoba powinna się ucieszyć. Raczej nie powinna dawać się w prezencie piwa, chyba że jest to podarunek za przysługę i świetnie się znacie. Każda forma alkoholu jako podarunek jest dozwolona, jeżeli wracacie z jakiejś dalekiej podróży i przywozicie dla rodziny i przyjaciół tamtejsze trunki. Wtedy nie zwracajcie uwagi na konwenanse i przywieźcie z podróży to z czego słynie dany region.

A Wy w jakich sytuacjach dajecie alkohol jako prezent? Czy może uważacie, że nie jest to najlepszy pomysł?

You May Also Like

15 komentarze

 1. ja już wiele razy dawałam alkohol w prezencie, szczególnie mężczyznom- ten wysokoprocentowy a kobietom- dobre wina. zawsze wszyscy byli zadowoleni. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobiście idąc w goście najczęściej dla Pani Domu kupuję butelkę jakiegoś dobrego wina. Uważam, że taki gest jest podziękowaniem, a za razem pomysłem do dłuższej rozmowy :D Jednak język lepiej się rozwiązuje przy kieliszeczku :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz rację - na Boże Narodzenie to raczej nie wręczyłabym alkoholu. Ale np. urodziny, czy jakaś impreza domowa - to dla mężczyzny często kupujemy butelkę whisky czy wódki - w zależności od preferencji obdarowanej osoby.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że wszystko zależy od tego, komu chcemy ofiarować prezent i z jakiej okazji. W pewnych sytuacjach czułabym się zwyczajnie głupio wręczając alkohol.

  OdpowiedzUsuń
 5. Choremu w życiu alkoholu bym nie przyniosła. Mój brat miał 3 tyg. temu 40 urodziny. Organizowaliśmy mu imprezę w restauracji. A jako prezent dałam mu kopertę z gotówką (na życzenie), drobne kosmetyki (bo tak sama koperta to było dla mnie za mało) plus 3-litrowe piwo w szklanej butelce jako symbol. Tylko dlatego, że mega oryginalnie wyglądało. Na tyle, że stoi na półce i mówi, że nie otworzy. Trzeba mieć rozum w stosunku do danej sytuacji i znać daną osobę/osoby. W 100% się z Tobą zgadzam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przede wszystkim rozważam dla kogo miałby być ten alkohol - wiadomo, nie każdy może i nie każdemu wypada. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. uważam że to dobry pomysł np. aby komuś podziękować :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Alkohol jako prezent jest zazwyczaj mile widziany chociaż jak wspomniałas wzzystko zależy od okazji ale takze od stopnia znajomosci jaki laczy nas z obdarowanym

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że alkohol na prezent to świetna sprawa, w szczególności tak ładnie ozdobiony :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo często daje alkohol na prezent. Uważam, że to bardzo uniwersalne.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo wiele zalezy od tego do kogo idziemy i z jakiej okazji ten prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zawsze dobieram prezent do okazji, alkohol wręczam osobom, które wiem, że się ucieszą z takiego podarunku :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że w większości przypadków jest to kwestia gustu. Np. Mój ojczym kolekcjonuje dobre trunki z procentami, dlatego też co roku dostaje ode nas z chłopakiem nową butelkę na Boże Narodzenie :) a kolekcja rośnie :)))
  Piwo natomiast uważam, że może się idealnie sprawdzić jeżeli solenizant jest piwoszem. Wtedy jakiś ładny kufel oraz zestaw piw powiedzmy regionalnych będzie strzałem w dziesiątkę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo fajnie to wszystko opisałaś. Są sytuacje kiedy należy mieć ze sobą taki podarek a są takie gdzie raczej to nie jest mile widziane. Mężczyźni to już zwłaszcza "rozliczają się" za pomocą alkoholu :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Moim zdaniem wypada dać alkohol, jeśli znamy gust danej osoby i jeśli jest to dobry gatunkowo alkohol :)

  OdpowiedzUsuń