Jak załozyć akwarium słodkowodne ?

by - 18:50:00

welon

Akwarium jest niewątpliwie niezwykłą ozdobą naszego domu. Jednak założenie w domu tego małego ekosystemu wymaga podstawowej wiedzy. Aby cieszyć się pięknym widokiem ryb, należy odpowiednio zaplanować jego budowę.



W tym artykule znajdziecie kilka rad na temat tego jak założyć akwarium słodkowodne. Dla początkującego akwarysty będzie ono lepszym rozwiązaniem niż bardziej wymagające akwarium morskie. Zakupy najlepiej zrobić w specjalistycznym sklepie np. www.aquael.pl Znajdziemy tam wszystkie odpowiednie produkty, oraz możemy liczyć na fachową pomoc obsługi sklepu.

rybki w akwarium

1. Zbiornik

Wybór odpowiedniego zbiornika to jedno z najważniejszych zadań. Od tego powinnyśmy rozpocząć naszą przygodę z zakładaniem akwarium. Po pierwsze zastanówmy się ile mamy wolnego miejsca, aby postawić zbiornik. Najlepiej aby stał on w niezbyt nasłonecznionym miejscu, w pobliżu gniazdka elektrycznego natomiast z dala od grzejnika. W przypadku naprawdę dużych zbiorników należy wziąć pod uwagę dopuszczalne obciążenie podłogi i stropu. Klasyczne zbiorniki mają kształt prostopadłościanu, jednak możemy zakupić też akwarium typu: kula, z panoramiczną szybą, czy nawet ośmiokątne. Każdy zbiornik jest dosyć ciężki dlatego najważniejsza jest solidna podstawa. Najlepiej sprawdzają się metalowe stelaże lub solidnie wzmocnione szafki. Całkowitą masę akwarium można obliczyć, obliczając jego objętość w litrach. Trzeba pomnożyć przez siebie długość x szerokość x wysokość, podane w decymetrach. Wynik poda nam masę wody w naszym akwarium, ponieważ masa jednego litra wody jest bliska masie 1 kilograma. Do tego musimy doliczyć wagę pokrywy, oświetlenia, filtrów i całego wyposażenia, oraz masę samego zbiornika.

2. Filtry

W naturze rolę filtra spełniają destruenci, którzy rozkładają substancje odpadowe organiczne. Niestety w akwarium nie da się się utrzymać takiej równowagi jak w środowisku naturalnym, dlatego potrzebne są odpowiednie filtry. Wyróżniamy kilka rodzajów filtrów: mechaniczne, chemiczne, biologiczne. Systemy filtracyjne możemy podzielić również ze względu na ich umiejscowienie w zbiorniku: filtry denne, filtry wewnętrzne i filtry zewnętrzne.

3. Napowietrzanie

Trzeba również pamiętać aby woda w naszym zbiorniku zawierała odpowiednia ilość tlenu, bowiem niemalże wszystkie organizmy wodne są aerobami, to oznacza że do życia potrzebują tlenu. Od odpowiedniej ilości tlenu zależy nie tylko życie organizmów, ale również właściwe działanie bakterii w filtrze. Odpowiednie napowietrzanie ma również na celu poruszanie lustra wody i ułatwianie wymiany gazowej ze znajdującym się powyżej powietrzem.

skalary


4. Podłoże

W akwarium powinno się przede wszystkim zadbać o stworzenie odpowiedniego środowiska naturalnego. Dla ryb i roślin trzeba bowiem stworzyć przyjazny do życia ekosystem. Pierwszą część podłoża powinien stanowić piasek. Jednak do akwarium słodkowodnego nie będzie nadawał się zwykły piasek z rzeki czy jeziora, zawiera on bowiem za dużo związków wapnia. W handlu dostępne odpowiednie piaski i żwirki kwarcowe, które nie wpływają na twardość wody. Kiedy na podłożu mamy ułożony już piasek i żwirek możemy zaopatrzyć je w kamienie. Stanowią one nie tylko naturalne środowisko i schronienie dla większości ryb, ale są także elementem dekoracyjnym. W sklepach akwarystycznych dostaniemy bowiem takie o różnych kształtach i fakturach. W akwarium sprawdzą się również kawałki drewna i dekoracyjne korzenie. Stanowią one nie tylko walor estetyczny, ale uwalniają substancje właściwe dla tego środowiska, oraz mogą rozgraniczać rewiry dla poszczególnych ryb. W akwarium warto również umieścić muszle i skorupy, które mogą stanowić kryjówki dla niektórych gatunków ryb.

5. Oświetlenie

Zamontowanie odpowiednich lamp w akwarium jest niezbędne nie tylko do tego abyśmy mogli podziwiać nasz zbiornik, ale również jest niezbędne w procesie fotosyntezy. Jeżeli zdecydujecie się wybrać akwarium z gotową pokrywą to zazwyczaj w niej zamontowany już odpowiedni system oświetlenia.

6. Temperatura

Zapewnienie odpowiedniej temperatury to jeden z kluczowych elementów budowy naszego akwarium. Każdy zbiornik bowiem trzeba wyposażyć w grzałkę. W zależności od rodzaju ryb, które się w nim znajdują powinniśmy dostosować odpowiednią temperaturę za pomocą specjalistycznej grzałki. Sprzęt ten wyposażony jest w termostat dzięki, któremu możemy odpowiednio uregulować temperaturę. W akwarium potrzebny jest również termometr abyśmy mogli kontrolować ciepło.

7. Ekosystem

Ostatnim elementem tworzenia akwarium jest ekosystem, czyli dobór roślin i ryb. Jako początkujący akwaryści powinniśmy skorzystać z rad sklepu akwarystycznego. Nie wszystkie bowiem gatunki ryb są stworzone do tego aby tworzyć zgodny ekosystem.

You May Also Like

1 komentarze

  1. Bardzo fajny wpis, sama ostatnio pisałam podobny. Z pewnością przyda się początkującym akwarystom :)

    OdpowiedzUsuń